YENİ BAŞLAYACAKLAR İÇİN

Spor yapmak gerçekten çok zaman alır mı? Öğrenciler ve çalışanların en büyük sorunu spor yapmak için zaman ayırmak. Yoğun iş temposu, dersler, sınavlar ve arkasından gelen yorgunluk. Bunların üzerine bir de spor yaparak yorulmak mı?

İş arkadaşlarımız sürekli koşmak için bu kadar enerjiyi nerden bulduğumuzu soruyorlar ve tabii arkasından da neden koştuğumuzu.

Bizce koşmak, bize hem zihinsel hem de fiziksel olarak enerji veriyor ve iş yerinde yaşadığımız stresten uzaklaştırıyor. Sabah koşmak en ideali, hem günü bölmüyor hem de güne enerjik başlatıyor. Akşam koşmak için sağlam bir irade lazım, günün yorgunluğunun üzerine hadi biraz da koşayım demek hele işten çıkıp eve girdiyseniz öldürücü gözükebiliyor. Gün içinde iş yerinde duş alma imkanı olanlara da hep gıpta etmişizdir.

Neden koştuğumuzu sorularına bazen ‘istediğimiz gibi yemek yiyebilmek için’ diyoruz. Bazen de ‘siz neden koşmuyorsunuz’ diyoruz. Emin olun etrafta bu işten bizleri vazgeçirmek için çalışan binlerce insan göreceksiniz.

Koşmak basit, sağlıklı, her yerde yapabileceğiniz ve arkadaşlıklar kurabileceğiniz en ekonomik spor. Ayrıca kilo vermenin ve fit kalmanın da bir yolu. Bir çift spor ayakkabı, şort ve tshirt yeterli.

Koşmaya başlamanın bir yaşı yok. Koşanların hiçbiri koşu ayakkabısıyla doğmadı. Unutmayın ki bir zamanlar onlar da acemi koşucuydu. Bu sebeple hiçbir zaman geç değildir.

Koşmak için bir kulübe üye olmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir yerde koşabilirsiniz, bu işe başladıktan sonra kendiliğinden diğer koşucuların nerelerde koştuğunu da fark edeceksiniz. Böylelikle arkadaş edinmeniz kaçınılmaz olacaktır. Zaman içinde sizler gibi yeni koşmaya başlayan insanların ve aynı zamanda yıllardır koşan insanların arasında bulacaksınız kendinizi.

Bizim ülkemizde şehir içinde koşmak zor, araçlara karşı dikkatli olmak ve insanların bakışlarını umursamamak gerekiyor. Bizim en çok hoşumuza giden şey ise yeni bir şehre gittiğimizde fırsat varsa şehri koşarak dolaşmak.

Koşmaya yeni başlayacak kişilerin daha önce spor geçmişi yoksa bir anda 10-12 km koşması beklenmez, beklenmemeli. Spor için sabırlı olmak çok önemli, özellikle sağlık için spor yapıyorsanız bu işi zamana bırakın o her şeyi çözecektir. İlk günlerde 15-20 dk koş-yürü-koş şeklinde kendinizi yıpratmadan koşmaya başlamak bizim naçizane önerimiz. Sabırlı olup düzenli olarak haftanın belirli günlerinde koştuğunuz sürece koşunuz gelişecektir. Ancak koşu sürenizi, mesafelerinizi ve hızınızı sakatlanma riskine karşı hızlı arttırmamak gerekli. Biraz ilginiz varsa internet üzerinden basit koşu programları bulmanız da son derece kolay.

Sonuç olarak koşu sağlıklı bir spor olsa da zaman zaman doktor kontrollerini yaptırmak, bizim yeni koşmaya başlayan yada başlayacak arkadaşlara en büyük önerimiz. Ortopedik ve kardiyolojik olarak sağlıklı olmak, bu işin olmazsa olmazı. Bu sebeple bir profesyonel sağlık kontrolünden geçerek bu işe başlamak üzücü olayları en başından engeller.

Ayrıca Koşu Kadını’nın şu yazılarına da göz atmanızı tavsiye ederiz: Koşuya Başlamak İsteyenler ve Engelleyici Bahaneleri